Jak předcházet kondenzaci vody na oknech

Okna vašeho nového či stávajícího domu, kancelářské budovy nebo víceúčelové stavby se čas od času potýkají s kondenzací vody na oknech. Jedná se o poměrně běžný problém, který je však možné efektivně a rychle vyřešit. Proto jsme pro vás sestavili několik každodenních tipů a návrhů dlouhodobých řešení, jak účinně bojovat s vlhkostí v interiéru.

Proč tedy ke kondenzaci dochází? Všudypřítomná vlhkost se shromažďuje na straně okna s vyšší teplotou a vlhkostí vzduchu – proto ke kondenzaci dochází v létě primárně zvenčí, kdežto v zimě se situace obrací. Přesto nemusí být kondenzace na oknech znakem zásadního problému. Může se jednat o známku správně provedené vzduchotěsné montáže oken, kdy do venkovního prostoru neuniká vzduch ani vlhkost.

Nicméně nadměrná kondenzace vody v nechráněných rámových dílech může vést ke znehodnocení samotného okenního systému nebo usazování plísní. Proto přicházíme s několika užitečnými metodami, jak kondenzaci trvale zabránit.

Řešení pro každý den

Klíč k minimalizování kondenzace vody v interiéru představují 2 aspekty: udržení vlhkosti uvnitř a umožnění jejího úniku do venkovních prostor. Jak tomu přizpůsobit každodenní fungování domácnosti?

Chcete-li vlhký vzduch zadržet v místě jeho původu, tedy například ve vaší kuchyni nebo koupelně, jednoduše nechte vnitřní dveře do těchto místností zavřené. Pokud chcete, aby vlhkost měla možnost uniknout, častěji větrejte nebo používejte digestoř či ventilátor. Je možné omezit celkovou vlhkost v interiéru? Ano, stačí zkusit vařit zeleninu pod pokličkou nebo sušit prádlo častěji ve venkovních prostorách. 

Pomocí těchto jednoduchých tipů můžete poměrně snadno omezit míru vlhkosti nejen ve své domácnosti.

Dlouhodobá prevence

Pokud chcete investovat do dlouhodobějších a komplexnějších řešení, existuje hned několik možností. Například mnoho hliníkových systémů Reynaers nabízí dostupnou variantu s vysokou mírou izolace. Taktéž zvýšená tepelná izolace stěn a střechy pomáhá významně stabilizovat vnitřní teplotu.

„Vylepšení zasklení oken udržitelnější alternativou pomůže udržet rovněž stabilnější vnitřní klima.“

Nejdůležitějším bodem je ujištění se, že přebytečná vnitřní vlhkost si může najít cestu ven různými způsoby větrání. Nejjednodušším způsobem je přirozené větrání oknem. V zimním období je třeba větrat kratší dobu a třeba i několikrát za den. Dojde k rychlé výměně vzduchu a zároveň se nestačí příliš ochladit vnitřní konstrukce.

Dále můžete využít rekuperační jednotky, která zajišťuje trvalou výměnu vzduchu. S takovým řešením je nutno počítat už v rámci projektové dokumentace. Nicméně většina ventilačních systémů funguje na elektřinu a využívá hlučné odsávací ventilátory, které působí značně rušivým efektem v jakémkoliv prostoru.

Proto přicházíme s použitím integrovaných ventilačních klapek Reynaers Aluminium. Jejich předností je možnost snadného nastavení a perfektní zapadnutí do interiéru každého typu budovy. Systém nabízí jak optimální přístup čerstvého vzduchu, tak vynikající tepelnou izolaci. Využijte nejjednodušší a nejekologičtější řešení i pro vaši budovu či vznikající stavební projekt. 

Sdílejte inspiraci

Tiskové zprávy

Otevřeli jsme nový showroom v Praze

Slavnostním otevřením za účasti našich dlouholetých partnerů jsme 22. září 2022 vdechli život prvnímu Showroomu Reynaers v České republice. Nově vzniklé prostory nejsou pouze výkladní

»
Rady, tipy, zajímavosti

Jak předcházet kondenzaci vody na oknech

Okna vašeho nového či stávajícího domu, kancelářské budovy nebo víceúčelové stavby se čas od času potýkají s kondenzací vody na oknech. Jedná se o poměrně

»

Spojte se s námi

Přineste inovaci do svého domova. Ozvěte se nám a my s vám pomůžeme s výběrem.