Het Kleine Krikhaar

Sám si navrhnout a postavit dům snů, ve kterém budete žít? Architekt Dennis Weerink z Reitsema & Partners měl to štěstí, že se mu právě tohoto podařilo dosáhnout. Jeho moderní dům je zasazen do zemědělské oblasti Greesteren v Nizozemí, kde reaguje na tamní farmářskou oblast.

Podlouhlý design domu přímo odkazuje na stodolu, která na onom místě stála předtím. Není tedy překvapením, že se tento unikátní projekt stal vítězem letošního 23. ročníku Projectprijs, architektonických cen pořádaných společností Reynaers Aluminium.

Proč takový projekt? „Naproti domu mé tchýně a tchána bývala stará nepoužívaná zemědělská stodola, která kazila výhled na úžasnou okolní krajinu. Nemohl jsem z hlavy dostat myšlenku, jak krásné by bylo strhnout tuto budovu a nahradit ji něčím atraktivnějším.

Nejdřív jsem ale musel vyřešit pár relevantních otázek, jako zda bych na tomto místě vůbec mohl postavit obytný dům. Místní provincie Overissjel však nabídla řešení, a to, že staré budovy mohou být zbourány, pokud budou nahrazeny krásnými novými budovami v podobném duchu. Zde jsem uviděl příležitost, rozhodl se ji využít a sám tady zakotvit,“ vysvětluje architekt.

Dennis Weerink, architekt v Reitsema & Partners
Dennis Weerink, architekt v Reitsema & Partners

Budova plovoucí nad polem

Když vjíždíte do areálu Kleine Krikhaar, musíte zapojit docela dost fantazie, jelikož při pohledu na podlouhlý abstraktní design tohoto domu, by vás nikdy nenapadlo, že na tomto místě ještě nedávno stála stodola.

„Moji velkou inspirací byl VitraHaus ve Weil am Rhein v Německu. Stejné čisté linie, protáhlý tvar a skleněné štíty najdete i v mém návrhu.“ Díky zvýšenému soklu a vyčnívající fasádě se zdá, jako by se dům vznášel nad zemí. Architektonická kancelář Reitsema & Partners se spolu s místními úřady okamžitě pustila do projektu na vylepšení celé místní krajiny.

Díky zvýšenému soklu a vyčnívající fasádě se zdá, jako by se dům vznášel nad zemí.

„Chtěli jsme vycházet z původních návrhů a nezasahovat do krajiny. Naopak ta má mít na celý projekt hlavní vliv. Například na našem pozemku je velký strom, který fungoval jako kotevní bod. Celá stavba je k němu geometricky situovaná štítem a z této strany i skutečně metr a půl nad zemí, což umocňuje onen plovoucí dojem celého objektu,“ popisuje Weerink.

Krávy, králíci, jeleni, nekonečná pole a lesy. Dennis cítil, že by byla škoda nevyužít tuto nádhernou krajinu na maximum. Představoval si velké skleněné posuvné okno, nicméně hned musel řešit otázku, zda je to vůbec možné. „Posuvný systém o velikosti 4 a půl metru není zrovna běžná věc,“ říká Weerink. „Chtěl jsem tím dosáhnout toho největšího propojení s okolní přírodou.

Zdálo se to jako nesplnitelný sen, ale naštěstí jsem v Reynaers Aluminium objevil řešení. Byli schopni dodat hliníková okna, která nám vyhovovala ve všech směrech jak z hlediska velikosti, tak estetiky. Konstrukce, profily oken i okapy, vše skvěle zapadalo do podstaty domu. Reynaers Aluminium spolu s dodavatelem fasád odvedlo skutečně úžasnou práci.“

Lepší než kino

Vnější fasády Kleine Krikhaar jsou vybudovány z platonizovaného dřeva. Tyto dřevěné pásy obepínají celou ocelovou konstrukci domu. To umožnilo úplné skrytí drátů, odvodňování a všech dalších technických detailů stavby. Spolu s vysokými okny to umocňuje čistý minimalistický vzhled objektu.

Weerinkova idea byla přenést venkovní svět do interiéru. „Díky průhlednému designu se můžete skutečně cítit jako součást okolní krajiny. Když se blíží bouřka, zhasneme všechna světla a pozorujeme s rodinou blesky přes střešní okno v našem obývacím pokoji. Žádné kino tomu nemůže konkurovat.“

Weerink však na návrh této stavby nebyl sám. Jak s rozhodováním, tak se stavbou mu pomáhala právě rodina. „Teoreticky jsem zároveň seděl ve dvou křeslech. Byl jsem architekt i klient. Díky tomu bylo všechno snazší, jelikož jsem nemusel své plány prezentovat zákazníkovy, jak bych dělal normálně, ale stačilo je ukázat přítelkyni a té se vše líbilo. Do projektu se nakonec zapojily celé naše rodiny. Můj otec je zedník, strýcové mé přítelkyně Rianne truhláři a tchán se staral o stavební instalace. S pokrytím všech těchto odvětví jsme dohromady vytvořili perfektní stavební tým. Jsem opravdu šťastný, že jsem mohl něco takového uskutečnit, a to na tak úžasném místě.“

Sdílejte inspiraci

Tiskové zprávy

Otevřeli jsme nový showroom v Praze

Slavnostním otevřením za účasti našich dlouholetých partnerů jsme 22. září 2022 vdechli život prvnímu Showroomu Reynaers v České republice. Nově vzniklé prostory nejsou pouze výkladní

»
Rady, tipy, zajímavosti

Jak předcházet kondenzaci vody na oknech

Okna vašeho nového či stávajícího domu, kancelářské budovy nebo víceúčelové stavby se čas od času potýkají s kondenzací vody na oknech. Jedná se o poměrně

»

Spojte se s námi

Přineste inovaci do svého domova. Ozvěte se nám a my s vám pomůžeme s výběrem.